0-800-509922044-2909922
068-5129922
066-5209922
093-9179922
Зворотний дзвінок
uaru

Добове моніторування артеріального тиску (ДМАТ)

Добове моніторування артеріального тиску (ДМАТ)

ДМАТ або амбулаторне моніторування артеріального тиску - що це і навіщо це потрібно?

Станом на 2018 рік у світі глобальна поширеність артеріальної гіпертензії оцінюється в 1,13 мільярдів чоловік. Понад 150 мільйонів людей з поширеністю в Центральній і Східній Європі. Загальна поширеність в Україні становить близько 30-45% всіх жителів.

Жінки хворіють трохи частіше чоловіків: 40,4% проти 37,2%. При цьому знають про своє захворювання 75% чоловіків і 80,3% жінок, отримують хоч якусь терапію трохи більше половини чоловіків і 62% жінок. При цьому, досягти нормальних рівнів артеріального тиску вдається не більше, ніж п'яту частину пацієнтів. Разом з тим підвищення діастолічного, «нижнього», тиску на 5 мм рт. ст. збільшує ризик інсульту на 1/3, а інфаркту - на 1/5. Давайте розберемося, як з цим бути і як з цим жити.

Мета добового моніторингу тиску: знайти і знешкодити приховану загрозу.

Артеріальний тиск (АТ) - вкрай нестабільний показник. Його значення змінюються не тільки залежно від часу доби, сну або неспання, але і в зв'язку з емоційним станом. Нередка так звана «Гіпертонія білого халата»: коли зміни артеріального тиску, зроблені родичами пацієнта вдома, показують нормальні значення, а показники, заміряні в клініці, виявляються далекі від ідеальних. До того ж, під час вимірювання артеріального тиску, впливають різні сторонні фактори: холодний фонендоскоп, перехрещені ноги і навіть переповнений сечовий міхур викликають відхилення в цифрах артеріального тиску. Тим часом, знати рівень артеріального тиску в нормальних для пацієнта умовах, вкрай важливо для підбору відповідних доз антигіпертензивних препаратів, т. Е. Нормалізують АТ.

Не випадково, підбирати лікування рекомендується не в стаціонарі (як абсолютно даремно вважають літні пацієнти), а в амбулаторних умовах, коли людина веде звичайну для себе життя з відповідною активністю, рівнем стресу та інших впливів, впливають на артеріальний тиск.

До відома, артеріальною гіпертензією називається стабільне підвищення систолічного, «верхнього», артеріального тиску вище 139 мм рт. ст. і / або діастолічного вище 89 мм. рт. ст.

Для того, щоб точно знати рівень артеріального тиску пацієнта поза лікарського кабінету, використовується добове моніторування артеріального тиску (або ДМАТ) На плече пацієнта накладається манжета, яка вимірює артеріальний тиск не рідше, ніж через кожні 15 хвилин вдень і раз на півгодини вночі. За весь цей час нам, в середньому, вдається виконати 64 вимірювання Вашого тиску в активній період доби і близько 16 вимірювань протягом сну. На підставі отриманих результатів обчислюється середнє значення АТ, частоти серцевих скорочень (ЧСС).

Оцінюється також добовий (ціркадіанний) ритм зміни артеріального тиску. При цьому, обов'язково фіксуються всі можливі впливи: денний сон, нічні підйоми. Виміряні в цей час значення виключаються з розрахунку СІ.

Оптимальне значення ступеня нічного зниження АТ - 10-20%. Як недостатнє, так і надмірне зниження АТ вночі - фактор ризику ускладнень артеріальної гіпертензії. Надмірно висока нічний АТ провокує ураження нирок і гіпертрофію лівого шлуночка, надмірно низька - ішемію міокарда і недостатність мозкового кровообігу.

Щоб оцінити час, протягом якого відзначається підвищений артеріальний тиск, використовується індекс часу. Нагадаємо, артеріальний тиск піднімається і у здорових людей при фізичному або емоційному навантаженні. Тому, при ДМАТ розраховується відсоток часу, коли АТ вище нормального рівня. Цей показник називається індекс часу (ІВ) і у здорових людей він не перевищує 15%. Значення до 30% говорять про можливе підвищеному тиску, більше 30% - про безсумнівно підвищеному, ІВ> 50% говорить про стабільну артеріальної гіпертензії.

Різниця між систолічним і діастолічним АТ називається пульсовим тиском. Збільшення його вище 53 мм рт. ст. - незалежний фактор ризику серцево-судинних ускладнень.

Показання і протипоказання до добового моніторування артеріального тиску

Показаннями до ДМАТ є:

  • надмірна мінливість АТ під час повторних візитів до лікаря або за даними самостійних вимірів;
  • високі значення АТ у пацієнтів без відомих факторів ризику артеріальної гіпертензії і без ознак ураження органів-мішеней (нирки, головний мозок, очне дно, міокард);
  • нормальні значення артеріального тиску у пацієнтів з наявними факторами ризику артеріальної гіпертонії або відомим поразкою органів-мішеней (мікроальбумінурія, гіпертрофія лівого шлуночка, зміни судин очного дна);
  • значні відмінності в значеннях АТ, виміряних лікарем і самостійно;
  • неефективність антигіпертензивної терапії; епізоди гіпотензії (зниженого артеріального тиску), особливо у літніх і пацієнтів, які страждають на цукровий діабет; АТ у вагітних, підозра на прееклампсію.

Абсолютні протипоказання до ДМАТ:

  • виникли при попередньому дослідженні ускладнення (набряк передпліччя і кисті, точкові крововиливи, контактний дерматит, вкрай рідко - тромбоз атеросклеротически ураженої артерії);
  • шкірні захворювання в області накладення манжети; тромбоцитопенії, тромбоцитопатії та інші порушення згортання крові;
  • захворювання крові в період загострення;
  • травми верхніх кінцівок.

З недоліків ДМАТ необхідно відзначити дискомфорт пацієнта: багато прокидаються при вимірюванні АТ вночі. Ще одна можлива проблема - спотворення інформації, якщо обстеження проводилося в нехарактерний для пацієнта день (наприклад, у вихідний).

Порядок проведення ДМАТ:

Оскільки для дослідження потрібен вільний апарат, воно проводиться за попереднім записом. Спеціальної підготовки не потрібно. Прилад встановлює лікар. Розмір манжети вибирається залежно від кола плеча пацієнта: як занадто коротка, так і надто довга манжета спотворить результати вимірювань. Прилад накладають на неробочу руку (ліва для правшів, права для лівшів). На тіло прикріплюється спеціальна сумка з монітором - приладом, що фіксує АТ. У призначений час пацієнт повертається в клініку, з нього знімають апарат, витягують з нього записані дані і обробляють їх. Готовий результат видається на руки пацієнту, інтерпретує його кардіолог.

Рекомендації пацієнту, який проходить обстеження:

Під час обстеження потрібно вести звичайний спосіб життя. Від розташування манжети залежить точність вимірювань. Якщо манжета сповзла або перекосилась, поправте її. Перед початком виміру прилад подає звуковий сигнал. По можливості потрібно зупинитися і тримати руку (в тому числі кисть і пальці) розслабленої і нерухомою до самого кінця вимірювання. Якщо зберегти нерухомість не вдалося, вимір може виявитися невдалим, тоді прилад повторить його через 2-3 хвилини. Якщо і другий вимір виявиться невдалим, дані за цей час не враховуються. Чи не пережимайте трубки, що ведуть до манжеті. Чи не мочіть прилад, не піддавайте його впливу електромагнітного випромінювання, не носіть на холод (нижче 10 градусів за Цельсієм). Ведіть щоденник пацієнта, відзначаючи фізичну активність, періоди відпочинку лежачи, денний і нічний сон. Фіксуйте і зміни самопочуття: головний біль, біль в серці і так далі; відзначайте прийом ліків.

Добове моніторування артеріального тиску - інформативний метод дослідження. Але, як часто буває в медицині, достовірність результатів і точність їх інтерпретації залежить не тільки від лікаря, але і від пацієнта. Тому уважно вислухайте інструктаж перед проведенням дослідження і постарайтеся слідувати рекомендаціям.

З повагою до всіх Вас, ваш кардіоло г Музиченко Світлана Вікторівна.

Ви здорові - ми щасливі!

 

Попередня стаття
Стати молодше - легко!
Наступна стаття
Періанальні Кондиломи