0-800-509922044-2909922
068-5129922
066-5209922
093-9179922
Зворотний дзвінок
uaru

Інфекції, що передаються статевим шляхом: знати - значить запобігти

Інфекції, що передаються статевим шляхом: знати - значить запобігти

Інфекції, що передаються статевим шляхом, є головною предотвратимой причиною безпліддя.

Постінфекційна патологія маткових труб є причиною 30-40% випадків жіночого безпліддя. У жінок, які перенесли ВЗОМТ (запальні захворювання органів малого таза), в 6-10 разів вище шанс позаматкової (трубної) вагітності, і 40-50% випадків позаматкової вагітності можуть бути пояснені колишнім захворюванням органів таза.

Статевим шляхом передаються більше 30 бактеріальних, вірусних і паразитарних патогенних збудників. Хоча зараження інфекційними хворобами, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), в основному відбувається при статевих зносинах, передача також можлива від матері дитині під час вагітності та пологів, при переливанні крові та її продуктів або трансплантації тканин, а також зрідка іншими нестатевими шляхами.

Згідно з даними ВООЗ кожен день в світі близько мільйона людей заражаються який-небудь інфекцією, що передається статевим шляхом (ІПСШ), в т.ч. вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ).

Результатом інфікування можуть бути гострі симптоми захворювання або ж хронічне безсимптомний перебіг, що призводить до тяжких віддаленим наслідків, таким як безпліддя, позаматкова вагітність, рак шийки матки, внутрішньоутробне інфікування плода і безліч смертей новонароджених дітей.

Всі ІПСШ можна розділити на виліковні інфекції, що передаються статевим шляхом, такі як сифіліс, хламідіоз, трихомоніаз, гонорея і невиліковні - ВІЛ / СНІД, гепатит В, генітальний герпес, цитомегаловірусна інфекція, ВПЛ-інфекція.

У статті коротко представлені клінічні прояви найпоширеніших ІПСШ як у жінок, так і чоловіків, якщо Ви помітили схожі симптоми у себе і / або свого статевого партнера слід негайно звернутися до профільного фахівця гінеколога / уролога, при необхідності Ваш лікар може рекомендувати подальше спостереження та лікування у венеролога.

Основні збудники інфекцій, що передаються статевим шляхом, і захворювання, які вони викликають

Бактеріальні інфекції

Гонорея (Neisseria gonorrhoeae)

Чоловіки: виділення з сечовипускального каналу (уретрит), запалення придатка сім'яника, що характеризується запальним процесом, почервонінням, припухлістю і набряком в області мошонки (епідидиміт), запалення яєчка (орхіт), безпліддя.

Жінки: запалення в цервікальному каналі шийки матки (цервіцит), запалення ендометрія - внутрішнього шару матки (ендометрит), запалення маткових труб (сальпінгіт), запальні захворювання тазу, безпліддя, передчасне відходження навколоплідних вод, запалення капсули печінки (перигепатит).

Обидві статі: запалення слизової оболонки прямої і сигмоподібної кишки (проктит), запалення слизової оболонки і лімфоїдної тканини глотки (фарингіт), дисемінована (широко поширена в будь-якому органі (органах) або у всьому тілі людини) гонококковая інфекція.

Новонароджені: запалення слизової оболонки очей (кон'юнктивіт), рубцювання рогівки, сліпота.

Хламідійна інфекція (Chlamydia trachomatis)

Жінки: цервіцит, ендометрит, сальпінгіт, запальні захворювання тазу, безпліддя, передчасне відходження навколоплідних вод, перигепатит.

Нерідко інфекція протікає безсимптомно!

Чоловіки: виділення з сечовипускального каналу (уретрит), епідидиміт, орхіт, безпліддя.

Обидві статі: проктит, фарингіт, синдром Рейтера.

Новонароджені: кон'юнктивіт, пневмонія.

Венерична лимфогранулема

(Chlamydia trachomatis (штами L1-L3))

Обидві статі: виразки, паховий лімфаденіт (бубони), проктит.

Сифіліс (Treponema pallidum)

Обидві статі: первинна виразка (твердий шанкр) зі збільшенням регіонарних лімфовузлів, висип, широкі кондиломи, ураження кісток, серцево-судинної і нервової систем.

Жінки: ускладнення вагітності (аборт, мертвонародження), передчасні пологи.

Новонароджені: перинатальна смерть, вроджений сифіліс.

М'який шанкр (Haemophilus ducreyi)

Обидві статі: хворобливі виразки статевих органів; іноді в поєднанні з бубонами.

Донованоз (пахова гранульома)

(Klebsiella (Calymmatobacterium) granulomatis)

Обидві статі: збільшення лімфовузлів і виразки в паховій і періанальної області

Мікоплазма геніталій (Mycoplasma genitalium)

Чоловіки: виділення з сечовипускального каналу (негонококовий уретрит).

Жінки: бактеріальний вагіноз; можливо, запальні захворювання тазу.

Уреаплазма (Ureaplasma urealyticum)

Чоловіки: виділення з сечовипускального каналу (негонококовий уретрит).

Жінки: бактеріальний вагіноз; можливо, запальні захворювання таза.

Вірусні інфекції

Синдром набутого імунодефіциту (СНІД)

Обидві статі: ВІЛ-опосередковані захворювання, СНІД

У всьому світі основний спосіб передачі ВІЛ - статевий, з чого випливає, що він є інфекційною хворобою, що передається статевим шляхом, хоча існують і інші шляхи передачі: при внутрішньовенному введенні наркотиків, переливанні крові і продуктів крові, трансплантації тканин і органів, а також вертикально від матері дитині під час вагітності та пологів. Близько 40 і більше відсотків випадків передачі ВІЛ пояснюється присутністю в організмі людини інших ІПСШ, які виступають в ролі кофакторів зараження ВІЛ або його передачі, що дало привід для поширених тверджень про те, що ІПСШ полегшують передачу ВІЛ.

Герпес статевих органів (HSV 1/2)

Обидві статі: везикули і виразки на статевих органах і в періанальної області.

Новонароджені: неонатальний герпес (часто смертельний).

Гострі кандиломи (Вірус папіломи людини -ВПЧ)

Чоловіки: гострі кондиломи статевого члена і анальної області, рак статевого члена.

Жінки: гострі кондиломи вульви, шийки матки, анальної області; рак шийки матки, рак анального каналу. Щорічно цей вірус викликає близько 500 000 випадків раку шийки матки з 240 000 смертей.

Новонароджені: папіломатоз гортані.

Гепатит B (Вірус гепатиту B)

Обидві статі: гострий гепатит, цироз печінки, рак печінки.

Цитомегаловірусна інфекція (CMV)

Обидві статі: безсимптомний перебіг, неспецифічна лихоманка, дифузна лімфаденопатія, ураження печінки та ін.

Новонароджені: ураження ЦНС.

Контагіозний молюск (Вірус контагіозного молюска)

Обидві статі: щільні папули кольору незміненій шкіри з пупковідним вдавлення в центрі, на статевих органах або генералізовані.

Саркома Капоші (герпесвірус людини типу 8)

Обидві статі: бистропрогрессирующий рак у осіб з імунодефіцитом.

Протозойні інфекції

Тріхомоноз (Trichomonas vaginalis)

Чоловіки: виділення з сечовипускального каналу (негонококовий уретрит), часто інфекція протікає безсимптомно;

Жінки: вагіноз з великими густими виділеннями з піхви; передчасні пологи, народження маловагої дитини.

Новонароджені: низька вага при народженні.

грибкова інфекція

Кандидоз (Candida albicans)

Чоловіки: поверхнева інфекція головки статевого члена.

Жінки: вульвовагініт з густими сирнистий виділеннями з піхви, свербіж і печіння вульви.

Паразитарні захворювання

Фтіріаз (лобкова воша) (Phthirus pubis)

Обидві статі: свербіж в області волосистої частини геніталій.

Короста (Sarcoptes scabiei)

Обидві статі: свербіж між пальцями, латеральних (внутрішніх) поверхонь кінцівок і тулуба, свербіння переважно по ночами.

Важливо !!! Такі захворювання, як кандидозний вагініт, неспецифічний уретрит і бактеріальний вагіноз, що викликаються умовно-патогенної і сапрофітної мікрофлорою (тими мікроорганізмами, які в нормі присутні в людському організмі), не відносяться до захворювань, що передається статевим шляхом, але нерідко розглядаються в сукупності з ними ( і нефахівцями помилково зараховуються до них).

Підлітки піддаються особливому ризику інфекцій, що передаються статевим шляхом, включаючи ВІЛ, так як вони можуть не мати необхідних знань, досвіду, доступу до медичної допомоги і підтримки під час статевого розвитку. Нерідко їх статеві зв'язки бувають випадковими і спонтанними, багато підлітків вступають в зв'язок під тиском або з примусу або в обмін на схвалення або фінансову вигоду. Дівчата-підлітки більш уразливі, ніж юнаки по біологічним, соціальним і економічним причин.

Профілактика

Чоловік латексний презерватив являє собою єдину найбільш ефективну існуючу технологію зниження статевої передачі ВІЛ та інших інфекцій, що передаються статевим шляхом.

Правильне і систематичне використання презервативів супроводжується не тільки зниженням передачі ВІЛ та зараження інфекційним уретритом серед чоловіків, а й зниженням зараження наступними інфекціями:

- вірусом простого герпесу типу 2 у чоловіків і жінок;

- сифілісом чоловіків і жінок;

- хламідіозом чоловіків і жінок;

- гонореєю жінок;

- трихомоніазом жінок.

невдачі в боротьбі з інфекціями, що передаються статевим шляхом, сприяють такі чинники:

- невігластво і брак інформації про інфекції, що передаються статевим шляхом (сприяють збереженню помилкових уявлень про цих хворобах і супутнього остракізму);

- часте безсимптомний перебіг багатьох інфекцій, що передаються статевим шляхом (в таких випадках вони залишаються нерозпізнаними до розвитку ускладнень і пізніх проявів, особливо у жінок).

Що зобов'язаний зробити лікар акушер-гінеколог для збереження репродуктивного здоров'я жінок?

1. Поставити правильний діагноз за допомогою синдромной або лабораторної діагностики.

2. Призначити ефективне лікування.

3. Сприяти зниженню та попередження подальшого ризикованої поведінки за допомогою відповідного віку навчання і консультування.

4. Допомогти у виборі безпечних контрацептивних кошти, всяческіпропагандіровать здорове сексуальне життя і використання презервативів з ясними роз'ясненнями їх правильного і систематичного використання.

5. Контролювати інформованість недавніх статевих партнерів про інфекції, що передаються статевим шляхом, і необхідності їх лікування у профільних фахівців (уролог / венеролог).

Епідеміологічне лікування (лікування від тієї ж інфекції або синдрому, що і у інфікованої людини) повинна забезпечуватися всім недавнім статевим партнерам. Лікування таких партнерів від ІПСШ є дуже важливим елементом боротьби з інфекціями, що передаються статевим шляхом, і забезпечує високий рівень виявлення і лікування безсимптомних осіб, особливо жінок на ранній стадії і до розвитку ускладнень.

Попередня стаття
Поради батькам
Наступна стаття
Алергія у дітей