0-800-509922044-2909922
068-5129922
066-5209922
093-9179922
Зворотний дзвінок
uaru

Все про кашель у дітей

Все про кашель у дітей

Кашель у дитини дошкільного віку – одна з найпоширеніших скарг батьків. Щоб швидко надати допомогу, необхідно правильно визначити різновид кашлю. Від цього залежить ефективність подальшого лікування, точніше, полегшення відкашлювання.

Види кашлю 

Кашель буває сухим і мокрим.

  • Сухий кашель характеризується відсутністю мокроти і «гавкаючими» звуками. Формується у верхній частині дихальних шляхів.
  • Мокрий кашель характеризується утворенням слизу і відходженням мокроти. Формується в області грудей. Після відкашлювання дитина відчуває полегшення.

Не намагайтеся визначити вид кашлю лише по наявності мокроти. Річ у тому, що мокрий кашель не завжди супроводжується відходженням слизу. Якщо слиз густий, дитина не може його виштовхнути. При цьому покашлювання є вологим, але непродуктивним. 

А тепер розглянемо кожен із вказаних видів детальніше.

Сухий кашель у дитини

Сухий кашель має підступну особливість: через першіння у горлі потреба кашляти посилюється, тобто чим більше дитина кашляє, тим більше їй хочеться кашляти. При цьому з кожним новим позивом збільшується запалення тканин горла, що призводить до швидкого погіршення стану.

Як полегшити сухий кашель у дитини

Найпростіший і найефективніший засіб – тепле молоко з вершковим маслом і медом. Одна з очевидних переваг цих ліків – дітей не потрібно прохати, щоб їх прийняти. Якщо у малюка немає алергії на мед, приготуйте йому цей смачний і корисний напій. Розтоплене масло має ефект обволікання, знімає роздратування горла і припиняє першіння. Полегшення настає вже після перших ковтків.

Мокрий кашель у дитини

Мокрий кашель може бути ознакою ряду серйозних захворювань. Детальніше про них розповімо далі. Однак, якщо дитина почала кашляти в період ГРВІ, швидше за все, у неї звичайна застуда. При цьому ви можете швидко полегшити вологе покашлювання декількома простими способами.

Як полегшити мокрий кашель у дитини

Передусім зазначимо, що кашель не лікують. Його можна полегшити, і навіть зробити ефективнішим. Чому? Тому що кашель – це захисна реакція організму. 

При мокрому відкашлюванні відходить мокрота. Якщо вона рідка, дитина легко відкашлюється і відчуває миттєве полегшення. Якщо мокрота густа, її складно вивести з організму. Дитина кашляє, але полегшення це не приносить. Звідси висновок: мокротиння треба зробити рідшим, тобто понизити його адгезивність, збільшивши тим самим ефективність відкашлювання. Як це зробити, розповімо далі.

Є 2 засоби для полегшення вологого кашлю:

  1. Холодне вологе повітря. Щоб швидко позбавлятися від мокроти, дитина повинна знаходитися в приміщенні із прохолодною температурою (18–20 °C) і високим рівнем вологості (60%). Якщо зволожувача у вас немає, для створення необхідної вологості порозвішуйте в кімнаті мокрі рушники. Провітрюйте кімнату 4–5 разів на день.
  2. Рясне пиття. Як утворюється мокрота? Її виділяють залози в слизових оболонках. В'язкість слизу, що виділяється залозами, залежить від в'язкості крові. Отже, щоб зробити мокротиння, тобто слиз, рідшим, потрібно зробити рідшою кров дитини. А допоможе в цьому тепле пиття: вода, чай без домішок або компот із сухофруктів (1 літр на добу). Ці напої мають набагато потужнішу відхаркувальну дію, ніж аптечні препарати.

Кашель у дітей віком від 3-х років

Для того щоб швидко полегшити кашель у дитини віком від 3-х років, необхідно дотримуватись простих правил, про які ми говорили раніше: холодне вологе повітря, провітрювання і рясне пиття. Якщо кашель сухий, допоможе молоко, чай з медом або мінеральна вода без газу. Стежте, щоб дитина могла дихати носом. Для цього промивайте ніс сольовим розчином.

Кашель у дітей віком до 3-х років

Якщо напад кашлю стався у дитини віком до 3-х років, необхідно негайно викликати лікаря. У такому віці покашлювання може свідчити про початок розвитку серйозних захворювань.

Нічний і ранковий кашель

Способи полегшення нічного і ранкового кашлю залежать від виду: сухий він чи вологий.

Ранкове покашлювання приносить значно менше дискомфорту, ніж нічне. Вночі дитина хоче спати, вона втомилася, виснажена і знервована, але кашель не дає їй відпочити.

Якщо малюка турбує сухий нічний кашель, дайте йому молоко з маслом і медом. Завдяки маслу потреба кашляти швидко зникне, а тепле молоко з медом буде мати заспокійливу дію. Через пару хвилин він засне.

Вологий нічний кашель у дитини можна швидко полегшити за допомогою простих, але ефективних прийомів:

  • Легке простукування. Посадіть дитину і акуратно простукайте по спині і верхньому відділу грудної клітини. Це полегшить відходження слизу.
  • Покладіть дитину на високу подушку, щоб уникнути скупчення слизу в носоглотці під час сну.

Що не можна робити при кашлі

Не давайте дитині аптечні безрецептурні препарати без попередньої консультації з лікарем. Якщо діти кашляють, їм можуть бути призначені препарати на рослинній основі, муколітіки, відхаркувальні і протикашльові засоби. Але вони призначаються педіатром лише після огляду.

Самостійне лікування аптечними препаратами може мати зворотний ефект: погіршити стан і викликати ускладнення. Це може статися в тому випадку, якщо лікувати вологе покашлювання препаратом від сухого або навпаки. В цьому випадку можна отримати зворотний ефект лікування з можливими ускладненнями:

  • Слиз не може виводитися з організму, тому що дитині дали протикашльовий препарат, який блокує виведення мокроти.
  • Слиз почав вироблятися надмірно, що викликало синдром «затоплення» легенів.

Причини кашлю

Кашель – це не хвороба, а симптом, який сигналізує про наявність захворювання. Як правило, йдеться про респіраторні інфекції, різні патології верхніх і нижніх дихальних шляхів, плеври, захворювання серцево-судинної системи, шлунково-кишкового тракту і метаболічні розлади. 

У таблиці нижче вказані найпоширеніші захворювання, причинами яких може бути дитячий кашель.

Назва Основні симптоми на початкових стадіях
ГРВІ   Покашлювання, чхання, нежить, біль в горлі, сльозоточивість очей, слабкість, головний біль, температура 37–39 °C.
Бронхіт   Напади сильного кашлю, хрипи, задишка, біль в грудях, слабкість, посилене потовиділення, підвищена температура.
Астма Кашель, відчуття задухи та браку повітря, свистяче дихання, хрипи на видиху, важкість у грудях.
Грип Покашлювання, нежить, біль у горлі, головний і м'язовий біль, втома, температура 37–39 °C.
Круп Гавкаючий кашель, ускладнене, свистяче, часте і глибоке дихання, сиплий голос, хрипи, інколи підвищена температура.
Пневмонія  Мокрий кашель, біль у грудях при диханні, втома, задишка, температура 38–40 °C.
Кашлюк (Коклюш) Часті напади сухого покашлювання зі свистячим звуком, виділення з носа, почервоніння обличчя, нудота, температура 37,4–37,6 °C.
Туберкульоз  Постійний сухий кашель, слабкість, сонливість, дратівливість, температура 37,5–38 °C. 

Як бачите, описані вище захворювання, окрім головного симптому – кашлю, мають багато інших, схожих симптомів. Поставити правильний діагноз і призначити ефективне лікування може лікар.

Коли звертатися до лікаря

Якщо дитина кашляє протягом 1–2 тижнів в період ГРВІ, її можна успішно вилікувати в домашніх умовах. Але тривалий, хронічний кашель у маленької дитини, який турбує її більше ніж 2 тижні – симптом захворювання, що вимагає ретельного лікарського контролю і діагностики.

У випадку якщо дитина кашляє більше ніж 2 тижні, обов'язково проконсультуйтеся з педіатром. Правильна інтерпретація кашлю і встановлення причини виникнення – запорука ефективної терапії захворювань, що викликали його, і можливість уникнути серйозних ускладнень.