0-800-509922044-2909922
068-5129922
066-5209922
093-9179922
Зворотний дзвінок
uaru

Печія: причини, ускладнення, шляхи усунення

Печія: причини, ускладнення, шляхи усунення

Печія - це неприємне відчуття печіння, тупий біль в області мечоподібного відростка, за грудиною. Іноді супроводжується першением в горлі, болючим непродуктивним кашлем, кислим присмаком у роті. Це не що інше, як запалення слизової стравоходу (іноді і задньої стінки глотки) в результаті закидання (рефлюксу) вмісту шлунку в стравохід. Простіше кажучи, хімічний опік слизової стравоходу кислотою.

Причин для виникнення такого закиду кілька:

1. Порушення ритму харчування (великі проміжки між прийомами їжі з подальшим переїданням призводять до перевантаження шлунка об'ємом, а це, в свою чергу, - до несмиканіе шлунково-стравохідного сфінктера). Їжа в шлунку перемішується кислим шлунковим соком, перетирається. Закид вмісту в стравохід відбувається якраз в цей час. Слизова стравоходу не має захисту від такого впливу.

2. Виконання фізичного навантаження відразу після їди (підйом тяжкості ривками, нахили).

3. Куріння, вживання алкоголю призводить до розслаблення шлунково-стравохідного сфінктера.

4. Вживання дуже гострої, кислої їжі стимулює виділення шлункового соку, посилення скорочення м'язів шлунка (перистальтику), що супроводжується занедбаністю шлункового вмісту в стравохід.

5. Вживання великої кількості рідкої їжі перед сном (супи, соки, алкоголь, чай) і сон на низькій подушці або без подушки, на животі.

6. Носіння тісного ременя. Під час їжі його необхідно послабляти, щоб уникнути тиску на органи черевної порожнини, шлунок.

7. Вживання деяких продуктів (часник, свіжа випічка, солодощі).

8. Прийом ліків ( «Аспірин», «Мефенамінова кислота» і ін). Такі препарати рекомендується приймати після їжі і рясно запивати водою.

9. Загострення хронічного гастриту.

10. Вагітність (часто супроводжується печією за рахунок розслаблення м'язів шлунково-стравохідного сфінктера і підвищення внутрішньочеревного тиску, чому сприяє збільшення матки.

11. Печія виникає не тільки при підвищеній кислотності. Млява робота м'язів шлунка призводить до їх розслабленню, розширенню шлунково-стравохідного сфінктера і занедбаності вмісту в стравохід.

Рідкісні випадки печії безпечні, вони вимагають спеціального обстеження і лікування.

Регулярна печія призводить до пошкодження, запалення слизової стравоходу (езофагіт), задньої стінки глотки (фарингіт). Процес загоєння може супроводжуватися утворенням рубців, які звужують перехід із стравоходу в шлунок і тим самим ускладнюють або (у важких випадках унеможливлюють) просування їжі. Це супроводжується болем, дискомфортом за грудиною. Полегшення настає після блювоти.

Для уточнення діагнозу «золотим стандартом» обстеження є фіброезофагогастродуоденоскопія (ФЕГДС) з біопсією з 5 точок і гістологічним дослідженням слизової, виявленням бактерії пілорі, при необхідності використовують додатково рентгеноскопію шлунка. Пацієнтам з печією необхідна консультація ЛОР-лікаря для визначення ступеня пошкодження верхніх дихальних шляхів (хронічні фарингіти, ларингіти).

Лікування може бути консервативним (медикаментозним) і комбінованим (оперативне в комбінації з медикаментозним).

Модифікація харчування і способу життя є основними для усунення симптому печії і попередження розвитку ускладнень.

Попередня стаття
Алергія у дітей
Наступна стаття
Контагіозний молюск