0-800-509922044-2909922
068-5129922
066-5209922
093-9179922
Зворотний дзвінок
uaru

Алергії і харчування

Алергії і харчування

Не завжди підвищена чувствітелньость до їжі певного виду викликана алергією. Часто непереносимість їжі обумовлена ​​захворюваннями шлунково-кишкового тракту, недостатньою активністю харчових ферментів, психогенним огидою до якихось продуктів і іншими причинами. Ні в одному з перерахованих випадків не задіяний імунний механізм, як при справжній алергічної реакції.

В разі істинної харчової алергії імунна система сприймає певні білки не як корисні компоненти їжі, а як щось чужорідне, шкідливий для організму і виробляє проти них захисні антитіла. Іноді в ролі алергенів виступають і інші речовини, що містяться в харчових продуктах. Коли алерген потрапляє в організм в перший раз, відбувається сенсибілізація - імунна система запам'ятовує його як «чужинця». І при будь-якому наступному вживанні препарату розвивається алергічна реакція.

Прояви алергії на їжу найчастіше виникають в ранньому дитячому віці і зберігаються протягом усього життя.

У дітей старшого віку частіше трапляються реакції неиммунной харчової непереносимості (псевдоалергічні реакції). Вони зазвичай залежать вже від кількості з'їденого.

Першою на алерген часто реагує шкіра: з'являються почервоніння, свербіж, набряки. Але також можуть бути болі в животі, нудота, блювота, розлад роботи кишечника (пронос, метеоризм - підвищене газо-освіту, запори). Крім того, нерідкі головний біль, дратівливість, закладеність носа, утруднення дихання аж до нападу ядухи і як крайній ступінь тяжкості - анафілактичний шок. Важливо знати: напад істинної алергії виникає, навіть коли алерген надходить в організм в самому мінімальній кількості.

Схильність до харчової алергії часто передається у спадок. Спадкова зв'язок встановлена ​​в 50-70% випадків алергічних проявів. Алергія до харчових продуктів може сформуватися у немовляти ще в утробі при порушеннях в харчуванні майбутньої мами, а також в період грудного вигодовування дитини. Цьому сприяє переїдання продуктів, що володіють вираженою алергенність (риба, морепродукти, яйця, горіхи, цитрусові, шоколад і ін.). Передача алергену плоду може відбутися внутрішньоутробно через навколоплідні води при ковтанні їх плодом або при проникненні через його шкіру (вона дуже проникна).

В незрілому організмі недоношених дітей харчова алергія розвивається частіше. Критичний і раннє переведення дитини на штучне вигодовування. До харчової алергії можуть призвести неправильне введення прикорму, невідповідність харчових інгредієнтів вазі і віку дитини. Не варто перегодовувати малюка і вводити в раціон продукти, що володіють високоалергенними властивостями. Ризик розвитку алергії вище, якщо у дитини протікає запальне захворювання. Треба звернути увагу на неприпустимість раннього застосування медикаментів, особливо антибіотиків (на інструкціях по застосуванню більшості препаратів зазначено, чи можна їх приймати при вагітності і годуванні). Ось останнє правило майбутні мами дотримуються часто, а про те, що і при вагітності не варто налягати на шоколад, не пам'ятають. Тим більше, якщо у самої мами був, як раніше говорили, «новорічний діатез» - реакція на мандарини і цукерки, з'їдені в надлишку під час канікул. Так ще в утробі матері організм дитини піддається сенсибілізації.

Іноді небезпечні хороші продукти

Найчастіше алергенами стають білки тваринного і рослинного походження, рідше поліпептиди - фрагменти білків. Деякі низькомолекулярні речовини, самі по собі не небезпечні, перетворюються в алергени, приєднуючись до певного білка. При звичайному харчуванні протягом доби людина отримує близько 120 потенційних алергенів. Молоко, риба, яйця, м'ясо тварин і птахів, горіхи, бобові, злаки, овочі і фрукти - всі ці широко поширені продукти містять речовини, які можуть викликати алергію.

Харчові алергени можуть змінювати антигенні властивості при термічній обробці в сторону як їх ослаблення, так і посилення. Але частіше пастеризація, стерилізація, заморожування, маринування або соління продуктів мало впливають на вираженість алергенних властивостей. Якщо у майбутньої мами алергія на яйця, то їй треба обмежити вживання і здобних булок, і майонезу, і тістечок.

Харчова непереносимість може бути пов'язана і з барвниками, консервантами, різними загустителями, стабілізаторами, ароматизаторами і тому подібним. При покупці продуктів завжди звертайте увагу на етикетки, де перераховані ці інгредієнти. Однак, при наявності у людини неиммунной харчової непереносимості можна рекомендувати термічно оброблені продукти, якщо в сирому вигляді їжа викликала хворобливі прояви. Золоте правило, якого треба дотримуватися, звучить так: «Якщо сумніваєшся - не їж!» Харчова непереносимість на відміну від справжньої алергії може проявлятися не постійно і навіть зникати після виключення нестерпного продукту з раціону на тривалий час. Стрес, інфекції, фізична перевтома можуть посилити вже наявну непереносимість їжі. Навіть заняття спортом після їжі здатні спровокувати псевдоалергічну реакцію.