0-800-509922044-2909922
068-5129922
066-5209922
093-9179922
Зворотний дзвінок
uaru

Біль в грудях - це болить серце або щось інше?

Біль в грудях - це болить серце або щось інше?

Що таке ішемічна хвороба серця? Як відрізнити напад стенокардії від інших болів в грудній клітці?

Дуже часто ми, лікарі, стикаємося з тим, що до нас звертаються пацієнти з болем в грудній клітці, яка далеко не завжди означає біль в серці і не несе ніякої загрози для вашого самопочуття.

Отже, давайте розбиратися.

Як же болить серце? Для того, щоб зрозуміти «як?», Потрібно розуміти «чому?»

 

Стенокардія - це больовий синдром в області серця або за грудиною, причиною якого є ішемія серцевого м'язи. Говорячи простими словами, обсяг крові, що надходить до серцевого м'яза і несе кисень по судинах, знижений і не відповідає її запитам. В результаті чого серце не отримує кисень і сигналізує про це болем. Це може виникати в зв'язку зі спазмом (скороченням) коронарних (серцевих) артерій, зменшенням просвіту артерій (атеросклеротична бляшка) або тромбозом (закупоркою).

 

Болі при стенокардії найчастіше стискає, що давить або пекучого характеру, іноді це почуття дискомфорту, яке важко описати словами, як класичну біль. локалізуються ці болю за грудиною. Вони можуть іноді віддавати в ліву руку або лопатку, рідше в живіт і шию.

Поява болів найчастіше провокує фізичне навантаження (тобто навантаження - болить, немає навантаження - біль пройшла). Також поява нападу стенокардії можуть спровокувати емоційні переживання або різкий вихід на холод. Разом з болями може з'явитися різка слабкість, задишка (нестача повітря), почуття страху, відчуття холодного поту, блідість. Такий напад, якщо він виник в момент фізичного навантаження (підйом по сходах, ходьба під гірку, просто ходьба по рівній місцевості), змушує зупинитися і віддихатися. Напад стенокардії триває недовго і проходить швидко, протягом декількох хвилин, зазвичай через припинення фізичного навантаження.

Втім, давайте я зроблю табличку, і ви самі подивіться, чи схожа ваша біль на стенокардію.

Стенокардія?

Швидше за все «ТАК»

Швидше за все «НІ»

Тисне, стискає, болить за грудиною

Біль у грудній клітці коле, ріже, як ніби «кол вбили». Можна знайти больову точку

Тривалість максимум 20 хвилин

Тривалість - кілька годин і навіть днів

Виникає при навантаженні і проходить в спокої

Виникає в спокої, іноді вночі, залежить від положення тіла, посилюється при поворотах, нахилах, різкому вдиху.

Больові відчуття в лівій руці, в шиї, щелепи виникають при навантаженні і швидко проходять в спокої

Вранці, після пробудження, виникає оніміння руки, яке проходить через півгодини і більше. Тягнуть і німіють мізинець, безіменний і середній пальці руки.

Нітрогліцерин допомагає дуже швидко - протягом 1-3 хвилин

Нітрогліцерин не працює або «допомагає» через півгодини і більше

 

 

Отже, основні факти про стенокардії, які потрібно знати:

  • Тривалість нападу стенокардії не перевищує 20 хвилин. Коли пацієнт приходить до лікаря і говорить, що у нього болить серце, а при расспросе з'ясовується, що біль триває годинах, то це, як правило, не стенокардія.
  • Умова виникнення - фізична або емоційне навантаження. Напад стенокардії припиняється, як тільки припиняється або зменшується навантаження. Якщо біль виникає в спокої, а при цьому пацієнт дуже добре переносить серйозні навантаження, це, як правило, не стенокардія.
  • Нітрогліцерин при стенокардії допомагає дуже швидко. У досвідчених пацієнтів завжди з собою є спрей або таблетка з нітрогліцерином, який вони бризкають в момент нападу. Якщо пацієнт нам розповідає, що нітрогліцерин «спрацьовує» через 20-30 хвилин, то ми констатуємо, що ніякого ефекту від нітрогліцерину немає. Це, швидше за все, не стенокардія.

Ми розібралися, що причин для болю в грудній клітці дуже-дуже багато. Це і захворювання хребта, спазми скелетних м'язів, заболевая суглобів, невралгії (наслідки перенесеного герпесу), хвороби стравоходу, запальні процеси в плеврі або легких.

Одним словом, далеко не будь-яка біль в області серця - це стенокардія. серед хворих, які звертаються до кардіолога зі скаргами на болі в серці, частка хворих зі стенокардією не перевищує 30%.

Втім, якщо ви помітили, я в кожному реченні вживаю обертів «як правило», «швидше за все». Нетиповий перебіг хвороб теж буває, головне правило в будь-якому випадку звучить так: болить серце - сходіть до лікаря.

Ви здорові - ми щасливі!

З повагою, ваша кардіолог Музиченко С.В.

Попередня стаття
Біль у грудній клітці
Наступна стаття
Гіпотеріоз