0-800-509922044-2909922
068-5129922
066-5209922
093-9179922
Зворотний дзвінок
uaru

Загальний аналіз крові в педіатрії - дзеркало здоров'я дитини.

Загальний аналіз крові в педіатрії - дзеркало здоров'я дитини.

Своєчасне і ефективне лікування будь-якого захворювання завжди залежить від правильно поставленого діагнозу. Будь-яка доросла, звертаючись на прийом до педіатра зі своєю дитиною з приводу хвороби, хоче його якнайшвидшого одужання. З іншого боку - лікаря дуже важливо крім скарг, анамнезу захворювання і об'єктивного стану маленького пацієнта при постановці діагнозу мати дані лабораторних та інструментальних обстежень.
Найбільш універсальними з них є загальноклінічні аналізи крові та сечі. Їх цінність полягає не тільки в швидкості і простоті виконання, але і у високій інформативності результатів.
Загальний аналіз крові завжди береться натщесерце (крім екстрених випадків), тобто перед приходом на процедуру необхідно виключити прийом будь-якої їжі, обмежити вживання рідини. Тому кров на аналіз береться в ранкові години, щоб дитині не довелося довго голодувати. Матеріалом для аналізу служить кров, взята з пальця або вени.
Важливість цього правила пов'язана з тим, що після їжі деякі показники (рівень білих кров'яних тілець - лейкоцитів, ШОЕ) можуть відхилятися від норми, створюючи тим самим неправдиву картину захворювання.
По можливості потрібно запобігти стресовий стан при взятті крові у дитини старше 2-х років, поговоривши з ним напередодні про майбутній
обстеженні, заохотити його після процедури і т.д.

Тепер для Вас, дорогі Батьки, невелика інформація про найбільш часто визначаються показниках, внесених до бланку загального аналізу крові.

Гемоглобін - речовина, яка входить до складу еритроцитів і виконує функцію переносника кисню і вуглекислого газу, складається з білка і заліза.
Нормальні показники гемоглобіну:
- новонароджені - 160-230 г / л;
- діти до року - 110-130 г / л;
- від року до 4-х років - 110-140 г / л;
- з 4-х до 7 років - 110-146 г / л;
- з 7 років і старше - 110-152 г / л.
Підвищення рівня гемоглобіну спостерігається при високих фізичних навантаженнях, порушення, стресових ситуаціях, при зневодненні організму (при блювоті, діареї), опіках і деяких хворобах крові.
Зниження рівня гемоглобіну характерно для анемій різного генезу, дистрофічних процесів, може бути побічною дією деяких лікарських засобів.

Гематокрит - показник, який вказує, яку частину об'єму крові займають формені елементи (клітини). Норма для новонароджених 40-60%, для дітей від 2-х місяців до 4 років 30-41%, з 4-х років і старше 34-43%.
Підвищення рівня гематокриту відзначається при згущенні крові, пов'язаному з зневодненням або захворюваннями, що сприяють підвищенню кількості клітин (еритреми, лейкози).
Зниження цього показника зустрічається при анеміях.

Еритроцити - червоні клітини крові, які включають в себе гемоглобін. Відповідають за транспорт кисню, вуглекислого газу, амінокислот, антитіл, лікарських речовин і токсинів. Тривалість життя цих клітин становить 120 днів.
Нормальні показники для дітей:
- з народження до 2-х міс. - 3,9-6,2 Т / л;
- з 2-х до 4-х міс. - 3,1-4,5 Т / л;
- з 4-х місяців до 4-х років - 3,0-5,4 Т / л;
- з 5 років і старше - 3,5-5,0 Т / л.
Підвищення рівня еритроцитів характерно для кисневого голодування, хронічних захворювань легенів, вроджених вад серця, деяких хвороб крові та новоутворень.
Низький рівень червоних кров'яних тілець відзначається при анемії, інфекціях, глистовихінвазіях, при кровотечах, ожирінні, внаслідок підвищеного радіаційного фону.
Причину та форму анемії дозволяє визначити середній обсяг еритроцита. Для дітей у віці від 4-х місяців до 4 років нормою вважається 75-115 fL, з 5-ти до 7-ми років 76-108 fL, з 8 років і старше -76-96 fL.
Зростання цього показника відзначається при анеміях, пов'язаних з дефіцитом вітаміну В12, фолієвої кислоти, при захворюваннях печінки, порушеннях функції кісткового мозку і щитовидної залози, після кровотеч.
зниження показника характерно для залізодефіцитної анемії; гіперфункції щитовидної залози; анемії, пов'язаної з хронічними захворюваннями; вроджених анеміях.

Лейкоцити - білі кров'яні клітини, основною функцією яких є захист організму від чужорідного впливу. Лейкоцити беруть участь в запальних, алергічних, імунних реакціях, знищують продукти розпаду клітин, віруси і бактерії.
Нормальні показники:
- для новонароджених - 13-20 Г / л;
- для дітей від 1 тижня до 1 місяця - 5-20 Г / л;
- для дітей від 1 місяця до 1 року - 6-15 Г / л;
- від 1 року до 6 років - 5-14 Г / л;
- з 6 років і старше - 6-11 Г / л.
Підвищення рівня лейкоцитів (лейкоцитоз) спостерігається після гострої кровотечі; при новоутвореннях; захворюваннях крові; при більшості інфекційних захворювань бактеріальної природи (як гострих, так і хронічних). Короткочасний фізіологічний лейкоцитоз провокують прийом їжі, біль, емоційну напругу, фізичні зусилля, вплив ультрафіолету.
Зниження рівня лейкоцитів (лейкопенія) відзначається при таких інфекціях, як грип, ГРВІ, кір, орнітоз, вірусний гепатит і малярія. Тривало перебігають бактеріальні інфекції, виснажуючи організм, також знижують рівень лейкоцитів. Грізними причинами лейкопенії є хвороби крові, аутоімунні захворювання, наслідки впливу радіації.

Лейкоцитарна формула включає в себе групу різних за будовою і функції клітин (нейтрофіли, еозинофіли, базофіли, моноцити, лімфоцити) кількісне визначення яких дає масу цінної діагностичної інформації.

Нейтрофіли - найчисленніший вид лейкоцитів. За ступенем зрілості розрізняють юні, паличкоядерні і сегментоядерні нейтрофіли. Основна функція цих клітин - захисна. У нормі велика частина нейтрофілів повинна бути представлена ​​сегменто клітинами. Поява в крові дитини юних форм і великої кількості паличкоядерних нейтрофілів свідчить, найчастіше, про гострий запальний процес.
Нормальний вміст нейтрофілів в крові дитини від 4 місяців до 4 років - 30 - 55%, у віці 5 7 років - 40 - 60%, 8 - 14 років - 45 - 70%.
Підвищена кількість нейтрофілів спостерігається при запальних процесах, після хірургічних втручань, на тлі бактеріальних, грибкових і деяких вірусних інфекцій, паразитарних інвазій, при інтоксикації, хворобах крові, новоутвореннях.
Низький рівень нейтрофілів характерний для анемії, гострих вірусних і хронічних інфекцій.

Еозинофіли - клітини, які свідчать про алергічні реакції організму. У дітей в будь-якому віці норма від 1 до 5%
Підвищення показника спостерігається при алергічних захворюваннях: бронхіальній астмі, кропивниці, набряку Квінке, полінозі, підвищеної чутливості до лікарських засобів, при ряді шкірних захворювань, скарлатині, глистовихінвазіях, деяких новоутвореннях.

Базофіли - учасники алергічних і запальних реакцій. У нормі кількість базофілів коливається від 0 до 5% від загальної кількості лейкоцитів.
Клінічне значення має збільшення числа базофілів, яке відзначається при алергічних реакціях, лейкозах, лімфогранулематозі, зниженні функції щитовидної залози.
Лімфоцити - найактивніші клітини імунної системи, які беруть участь у всіх видах її діяльності. Рівень лімфоцитів значно змінюється протягом життя дитини: у дітей до 5 років в нормі кількість лімфоцитів перевищує кількість нейтрофілів, а після 5 років ситуація змінюється на прямо протилежну.
Якщо у віці до 5 років нормою вважається 45 - 65% лімфоцитів, то до 7 років нормальний показник знижується до 30 - 55%, а потім - в 8 років і старше до 20 - 40%.
підвищений кількість лімфоцитів в крові спостерігається при більшості вірусних інфекцій: вірусний гепатит, інфекційному мононуклеозі, кашлюку, краснухи, цитомегаловірусної, герпетичної, а також при пухлинних захворюваннях.
Зниження рівня лімфоцитів характерно для бактеріальних захворювань, туберкульозу, системного червоного вовчака, ниркової недостатності, порушення функції кісткового мозку, іммунодіфіцітних станів.

Моноцити також відносяться до клітин імунної системи. Норма для дітей будь-якого віку становить до 8%.
підвищення показника спостерігається при вірусних, грибкових інфекціях, септичному ендокардиті, при одужанні після інфекційних захворювань, туберкульозі, новоутвореннях, ревматоїдному артриті.
Низький рівень моноцитів характерний для лейкозу, важких форм анемії, виснаження організму.

Швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ). Значення цього показника залежить від в'язкості крові, наявності в ній нормальних і патологічних білків, кількості клітинних елементів. Само по собі значення ШОЕ ні про що не говорить, однак в комплексі з іншими змінами в загальному аналізі крові і стан дитини показник може давати дуже корисну і потрібну інформацію.
Для дітей нормальним рівнем ШОЕ вважається 2-10 мм / год (у новонароджених 1-2 мм / год, у дітей до 6 років допускається підвищення показника до 15 мм / год).
Підвищення ШОЕ відзначається при інфекціях, запальних захворюваннях, анемії, пухлинах, на тлі прийому деяких лікарських препаратів.
Зниження ШОЕ характерне для деяких видів анемії, хвороб крові.

Тромбоцити - кров'яні пластинки. Основний функцією тромбоцитів є згортання крові і зупинка кровотечі.
Нормальні показники для дітей у віці до 7 років - 150 - 400Г / л, 8 - 14 років - 150 - 380 Г / л.
Підвищення рівня тромбоцитів відзначається при онкологічних захворювання крові, туберкульозі, ревматоїдному артриті, анемії, після хірургічних втручань або фізичних навантажень.
Зниження показника характерно для вірусних і бактеріальних інфекцій, хронічних кровотеч, захворювань печінки і нирок, важкої анемії, захворювань імунної системи, пухлин, вроджених вад серця, порушеної функції щитовидної залози.

Шановні батьки, хотілося звернути Вашу увагу: межі нормальних показників крові можуть змінюватися в залежності від лабораторії, що проводила дослідження. Тому завжди порівнюйте отримані результати з референсними значеннями, зазначеними в бланку аналізу!

Результати загального аналізу крові можуть інтерпретуватися лише в сукупності з усією наявною медичною інформацією: з урахуванням скарг, анамнезу захворювання і життя, даних огляду, результатів інших лабораторних та інструментальних обстежень.

Розібратися в такому обсязі інформації може тільки досвідчений лікар, тому обов'язково обговорюйте результати загального аналізу крові дитини з вашим педіатром.

Будьте здорові!